Дуже часто для забезпечення закриття у будь-яких пристроях, зокрема радіаторах, використовують спеціальні запірні апаратури. Їх велика різноманітність і кожен з них має свої недоліки та переваги, але сьогодні мова піде про кульові крани. Ця деталь одна з найпопулярніших, оскільки показала на практиці свою надійність та неабияку зручність. Її популярність прийшла із введенням у виробництво та масове використання полімерних матеріалів.

Кульові крани дуже популярні, але варто розібрати конкретні переваги цих приладів порівняно з іншими.

  • По-перше, такі крани мають дуже тривалий термін служби. Вони надійні та якісні, тому рідко ламаються і починають текти.
  • Герметичність цих деталей є другим важливим плюсом. У порівнянні з безліччю інших деталей ці дуже щільно прилягають до труби і повністю її закривають, а значить, не пропускають воду, виконуючи свої функції.
  • Також вони естетично значно привабливіші в порівнянні з більшістю аналогів.

Звісно ж, є чимало різновидів таких кранів. Тип крана залежить від матеріалу, з якого він виготовлений. Найчастіше використовуються крани з різних марок сталі, наприклад, з нержавіючої та вуглецевої, латуні та різних мідних сплавів, полімерних матеріалів.

Перший тип, який ми розглянемо – це пластикові. Вони узвичаїлися досить недавно і виконані найчастіше з поліпропілену і поліетилену. Головна перевага таких кранів – стійкість до корозії. Оскільки матеріали практично не окислюються навіть у найагресивніших середовищах перебування, вони чудово підійдуть для водопровідних та газових труб. Але якщо йдеться про воду, такі кульові крани не можна ставити на труби з гарячою водою. Високі температури механічним та хімічним шляхом впливають на кран, а точніше на його складові та іноді сильно деформують його. Якщо такий кран довгий час перебуватиме на трубі, де проходять рідини з високими температурами, то незабаром він може просто тріснути або взагалі зламатися.

Другий тип кульових кранів – це сталеві крани. Вони відомі вже досить давно та їх використовують повсюдно. Такі крани бувають різних розмірів і їх часто використовують на виробництві або магістральних трубопроводах. Такий тип труб є повною протилежністю до попередніх. По них спокійно і без будь-якого побоювання можна пускати гарячі рідини навіть під дуже високим тиском. Але сталь досить чутлива до корозії і такий кран може бути трохи менше, ніж пластиковий, якщо постійно контактує з водою.

Найпоширенішим типом вважається кульовий кран із латуні. Вони використовуються повсюдно, як у побуті, так і на різних підприємствах. Роблять такі крани двома способами. Їх можуть кувати або вони можуть бути зроблені в процес лиття. Який краще вибрати для свого приміщення? Вважається, що найкраще в роботі саме ковані латунні крани. Вони надійніші, оскільки метал, з якого їх кують однорідні на відміну від литих кранів. У процесі лиття в металі можуть утворюватися просвіти в тисячні міліметри, але вони роблять всю структуру металу пухкою, особливо якщо таких просвітів багато, а значить і досить крихкою. Найчастіше у складі такого металу можна знайти свинець та цинк, які весь чутливі до корозії, але зараз наносять спеціальний шар захисту, який дозволяє встановлювати такі крани на всі прилади та труби. Якщо ж ви зупинилися на латунних кранах, то варто врахувати і температуру, яку вони постійно випробовуватимуть. Головне, щоб вона не перевищувала 150 градусів, оскільки вищі показники вимивають металу, створюючи в матеріалі непомітні пори, які призводять до сильної крихкості.

Що ж потрібно знати, щоб купити якісний та надійний кульовий кран?

Дуже часто на прилавках можна знайти різні підробки з дешевих матеріалів, які й дня не протримаються на трубах. Щоб зайвий раз не переживати із цього приводу, варто врахувати кілька нюансів при виборі таких деталей. Насамперед, при виборі крана потрібно подивитися всю інформацію про нього. В інтернеті повно описів із характеристиками, в яких дуже ретельно розповідають плюси та мінуси кожної моделі крана. Звичайно ж, не варто нехтувати порадами знаючих людей, адже вони можуть підказати те, що в інтернеті рідко напишуть. Далі варто перейти до безпосередньої покупки. Якщо ви купуєте конкретну марку і хочете придбати оригінальну деталь, варто звернути увагу на дані та документи, які йдуть разом з деталлю. Найчастіше на них є маркування. Після цього можна розпочинати огляд самого корпусу. Тут потрібно придивлятися дуже ретельно. По-перше, стінки виробу мають бути однакової товщини. Якщо ви помітили, що одна сторона візуально товща за іншу, то краще попросити принести на порівняння іншу таку ж деталь. Далі варто оглянути кран на наявність різноманітних дефектів. різні вм'ятини, які нерівності, викривлення корпусу, напливи, серйозні подряпини та зрізи можуть сильно вплинути на роботу крана. Не варто забувати і про різьблення, якщо бачите, що воно не рівне або має якийсь ненормальний вигин або скол, то можете бути впевнені, що така деталь не триматиме нормальну герметичність вашої труби, а значить, може утворитися досить серйозний протік.

Далі варто взяти магніт і перевірити, з якого металу виготовлений корпус. Сталеві крани не випускають для використання в побуті і якщо є хоч якісь натяки на те, що кран притягується магнітом, варто переглянути своє ставлення до нього. Звичайно ж, у ньому можуть бути просто домішки сталі, але це неприпустимо для кранів.

Остання деталь – це якість матеріалу. Перевірити цей фактор, не пошкодивши кран неможливо, тому варто дивитися на ціну. Якщо вона дуже низька, то, швидше за все, перед вами підробка не дуже хорошої якості.


Підбивши підсумок, можна сказати, що кульові крани - це дуже популярна запірна система, яка поширена повсюдно. Вона має безліч переваг та різновидів, але при покупці кульового крана варто звернути свою увагу на безліч деталей, щоб потім не шкодувати. Не варто купувати надто дешеві моделі, швидше за все в майбутньому вони підведуть вас. Краще орієнтуватися на якість, щоби потім не переплачувати двічі.